Poradňa

Skleníky

SkleníkyAk chcete pestovať zeleninu a kvetiny, ktoré budú obdivované ľuďmi zo širokého okolia, zadovážte si skleník. Môžete si tak sami vypestovať lepšiu a chutnejšiu zeleninu, ktorá bude bez škodlivých hnojív, pretože skleník zaisťuje rastlinám dostatok svetla, tepla a aj vlhkosti. Je vhodný na záhradu akejkoľvek veľkosti a zvoliť si môžete aj dizajn, ktorý určite zapadne do architektúry aj vašej záhrady.

Pri výbere skleníka je treba si ujasniť, aký veľký skleník potrebujete a na čom ho budete stavať. Popri tom sa musíte rozhodnúť, či váš skleník bude z polykarbonátu alebo zo skla. Ak chcete mať menej práce s vetraním, odporúčame vybrať si automatické otváranie okien, ktoré chráni rastliny pred teplotným šokom, aj pred prehriatím.

Ku väčšine skleníkov je možné si dokúpiť praktické príslušenstvo. Najčastejšie majú záhradkári záujem o poličky, regály, vetracie okienka, odkvapové sady, teplomery, vlhkomery, zavlažovacie zariadenia, plastové chodníky, lampy, tieniace siete a vyhrievanie.

Investícia do kvalitného skleníka sa vám určite vyplatí. Veľa záhradkárov má zlú skúsenosť s nekvalitnými skleníkmi z Ázie. Sú síce lacnejšie, ale v konečnom dôsledku na nich veľmi prerobíte. Väčšina z nich totiž nemá technické atesty a vôbec nie sú prispôsobené európskym klimatickým podmienkam. Pri nekvalitných skleníkoch polykarbonát po niekoľkých mesiacoch zožltne a popraská. Steny takéhoto skleníku pri silnejšom vetre vypadávajú a sú menej odolné voči napr. popadanému snehu.

Z vyššie uvedených dôvodov vám teda odporúčame vyberať zo značkových skleníkov od výrobcov s dlhoročnou tradíciou, ktoré vám budú prinášať nielen radosť, ale aj bohatú úrodu po celé roky.